Yangın Pompa Sistemleri

  Yangın pompalarının çalışma prensipleri

  Yangın söndürme sisteminin ana unsuru, yüksek kaliteli ve güvenilir pompalama ekipmanıdır. Seçim nihai olarak sadece binanın veya mülkün güvenliğine değil, aynı zamanda kurbanların hayatlarını kurtarmaya da bağlı olacaktır. 

  Bu nedenle, pompalama ekipmanı seçme sürecinde, bu an dikkate alınır ve bu, uzun bir arıza süresinden sonra bile ünitenin garantili bir şekilde başlatılması anlamına gelir. Bu, ancak dönen pompa elemanlarının tıkanma olasılığını en aza indiren yüksek kaliteli ekipman malzemeleri seçilerek sağlanabilir. Ayrıca yangın pompalama sisteminin periyodik bakımını gerektirir.

  Yangın pompa sistemleri hakkında

  Yangın pompaları - türleri ve çalışma prensipleri

  Bir pompa kontrol istasyonu tarafından karşılanması gereken temel gereksinimler yangın söndürme için devlet yönetmeliklerine ve belgelerine kaydedilir.

  Yangın söndürme sistemlerine sahip yapıların ve binaların modern ekipmanı, bu alandaki kanıtlanmış dünya üreticilerinin pompalama ekipmanı ve pompaları gibi bileşenlerin kullanımını tercih eder. Tesislerde kullanılan üniteler ve tesisler çoğu durumda hem yerel uygunluk sertifikalarına hem de yabancı yangın güvenliği sertifikalarına sahiptir.

  Kural olarak, bir yangın söndürme sistemine karmaşık bir su tedarik istasyonu kurulduğunda, ayrıca özel uygunluk sertifikalarına ve yangın güvenliği garantilerine sahip olması gereken, basıncı arttırmak için hazır tesisler tercih edilir.

  Konteyner içine yerleştirilmiş bu, ekipmanın herhangi bir yangın söndürme sisteminde özel kısıtlamalar olmaksızın kullanılmasını mümkün kılar. 

  Komple kurulum seti, çalışan ve yedek bir santrifüj pompa, emme ve boşaltma manifoldları, kapatma ve kontrol valfleri, kontrol kabini, otomatik izleme ve kontrol cihazından oluşur. 

  Erişilebilir ve elverişli bir yerde bulunan kontrol kabini dışında tüm elemanlar tek bir çerçeve üzerine monte edilmiştir. Daha detaylı bilgi için whatsapp canlı destek hattını kullanabilirsiniz.

  Cennet Mah. Alparslan Cad No: 67/B Küçükçekmece İstanbul / TÜRKİYE Telefon: 0212 417 6034 | 0212 607 3004

  Bir basma sisteminin bir parçası olarak bir pompalama ünitesinin kullanımına dayanan bir yangın söndürme sisteminin çalışma prensibini ele alalım.

  Kontrol kabini, bir yangın dedektöründen veya daha yüksek seviyeli kontrol elemanından bir sinyal alır. Sistem, ana pompayı başlatan bir kontrol sinyali üretir. Ana pompanın çalışma moduna erişilememesi durumunda, sinyal otomatik olarak yedek pompaya iletilir.

  Prensibi biraz farklı olabilen başka yangın söndürme sistemleri de vardır. Yaygın olan şey, yangın söndürme işleminin sonucuna bakılmaksızın pompaların kendi kendine kapanmamasıdır. Kontrol kabini kullanılarak manuel olarak kapatılabilirler.

  Yangın Söndürme Sistemleri Projelendirme ve Uygulamaları

  Ayrıca, kontrol kabininin tasarımı aşağıdaki işlevleri sağlar:

  • Ana ve yedek güç girişi arasında geçiş yapma;
  • Yangın pompalarının test başlatma imkanı;
  • Bir çalıştırma modu veya acil durum hakkında bir sinyalin kontrol odasına çıkışı;
  • Elektrikli bir sürücü vasıtasıyla sürgülü vanaların kontrolü;
  • Drenaj sistemlerinin yönetimi;
  • Köpük konsantresi dağıtıcılarının kontrolü.

  Yangın Söndürme Ürünleri ve Ekipmanları

  Cennet Mah. Alparslan Cad No: 67/B Küçükçekmece İstanbul / TÜRKİYE Telefon: 0212 417 6034 | 0212 607 3004

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir