Yangın Hidrant Sistemleri

  Hidrantlar nasıl kurulur?

  Birçok insan, yangın musluğunun yangını söndürmek için kullanıldığını bilir. Ama su nereden geliyor? Mesele şu ki, yangın musluğu su şebekesine bağlı özel bir standa monte edilmiş. Sıradan ev su kaynağının yangın sisteminin önemli bir parçası haline geldiği ortaya çıktı.

  Kurulum yerleri; Hidrantlar, binalardan 5 m veya daha uzaktaki kuyulara yerleştirilir. Bu durumda, yangın yapıyı yutarsa, kuyuya ulaşma olasılığı yüksektir ve itfaiyeciler onu açıp, hidrantın üstüne bir kolon kurarak yangın hortumlarını bağlayabilirler. Binalara maksimum mesafe 50-100 m’dir.Bir su borusu dalına su girişi yapılması yasaktır. 

  Hidrantlar, bunlara en uygun erişimi sağlamak için yollara yerleştirilir. Yangın hidrantlarından taşıt yolunun kenarına olan mesafe 2,5 m’den fazla olmamalıdır.Yolların ve kamu hizmetlerinin düzeni farklı bir konum seçmeye izin vermiyorsa, bunların taşıt yoluna kurulmasına izin verilir.

  YANGIN HİDRANT KURULUMU

  Yangın hidrantları; yer altı ve yer üstü kurulumları

  Yangın hidrantı, su kaynağı şebekesinde, yangını söndürmek için su kaynağı sağlayan ekipmanı bağlamanıza izin veren bir cihazdır. Yangın hidrantlarının varlığı, yangın suyu tedarik şebekelerinin ayırt edici bir özelliğidir. Yangınla mücadele ihtiyaçları için hidrant, hortumlara doğrudan su sağlamak için de kullanılabilir.

  Yangın musluğu, şehirlerin, yerleşim yerlerinin ve işletmelerin yangın güvenliğini sağlamak için genel sistemin çok önemli bir unsurudur. Yangın söndürme su sistemlerinin ve ağlarının bakımı ve kontrolü, başarılı bir yangınla mücadele için çok önemlidir ve bunun bir yangın musluğu ayrılmaz bir parçasıdır. 

  Cennet Mah. Alparslan Cad No: 67/B Küçükçekmece İstanbul / TÜRKİYE Telefon: 0212 417 6034 | 0212 607 3004

  Yer üstü yangın musluğu üzerinde dökme demir ve çelik. Yerleşim yerlerinin kamu su şebekesi içine inşa edilmiş olup, öncelikle yangından korunma amacıyla kullanılır, ancak su girişinin yanı sıra su şebekesinin yıkanması ve havasının alınması için de kullanılabilir.

  Yerleşim yerlerinin kamu su şebekesi içine inşa edilmiş olup, öncelikle yangından korunma amacıyla kullanılır, ancak su girişinin yanı sıra su şebekesinin yıkanması ve havasının alınması için de kullanılabilir.

  Yerleşim yerlerinin kamu su şebekesi içine inşa edilmiş olup, öncelikle yangından korunma amacıyla kullanılır, ancak su girişinin yanı sıra su şebekesinin yıkanması ve havasının alınması için de kullanılabilir. 

  Yangın Söndürme Ürünleri ve Ekipmanları

  Yer üstü hidrant çalışma prensibi

  Hidrant, ana yangın besleme hattından hortum ve diğer yangından korunma cihazlarına su almak amacıyla ana yangın besleme hattına yapılan bağlantıdır.

  Yangın hidrantı, itfaiyenin yangına müdahele esnasında bağlantı yapması için bırakılan ağızlara denir. Yangın esnasında bina dışına belirli aralıklarla yerleştirilen hidrantlarla itfaiye araçlarına su takviyesi yapılır veya direk hortum da bağlanılarak yangına da müdahele edilebilir. Hidrant hatlarının bağlantıları şehir suyu şebekesinden veya büyük işletmelerde yangın pompasından beslenir.

  Cennet Mah. Alparslan Cad No: 67/B Küçükçekmece İstanbul / TÜRKİYE Telefon: 0212 417 6034 | 0212 607 3004

  Hidrant anahtarı veya üniversal anahtar ile sola döndürülerek ve sağa kapatılarak yere açılır. Yangın anahtarı, terminal gövdesi kapağını ve fişini çıkarmak için de uygundur. Dahili kapatma cihazı, açıldığında suyun itilmesini önler. Hidrant, kapandıktan sonra hidrantta kalan suyu donma sınırının altında oluşacak çakıl yatağına montaj sırasında vana yuvasının drenaj deliğinden sızdıran otomatik bir tahliye ile donatılmıştır. 

  Düzgün monte edildiğinde, kışın donmaya karşı korunur ve özel buz çözme gerektirmez. Drenaj süresi 2-5 dakika, toprağın yoğunluğuna bağlı olarak, açık çıkışlı çakıl yatağı! Drenaj, tapayı sökerek de kontrol edilebilir. Terminal kapağı ancak tamamen boşaldıktan sonra tam olarak sıkılabilir! Muslukta kalan su buradan emilebilir, tahliye deliği tıkanmış olabilir. 

  UYARI: Hidrant yalnızca tamamen açık veya tamamen kapalı olduğunda tasarlandığı şekilde çalışır! Su girişi durumunda, kısmen açık durumda, hidrant sürekli olarak tahliye deliğinden sızar. Sanayi siteleri, yoğun yollar için, öncelikle bir salgına dayanıklı veya emniyetli yangın musluğu kullanılması önerilir. Yangın musluğu kapatıldıktan sonra, yangın musluğu kapatma cihazı sağlam kalır ve böylece suyun kaçması engellenir.

  Cennet Mah. Alparslan Cad No: 67/B Küçükçekmece İstanbul / TÜRKİYE Telefon: 0212 417 6034 | 0212 607 3004

  Yeraltı yangın hidrantları

  Aynı akış performansını sunar ve mekanizması yüzeydedir. Bu tip yeraltı yangın hidrantların, onarılması gerekiyorsa, erişmek için zemini kesmeye gerek olmadığı anlamına gelir. 

  Öte yandan daha önce de bahsettiğimiz gibi gömme tipi yangın muslukları var. Bunlar, yer yüzeyinin altına gömülürler. Diğer hidrant türlerini kurmak için yeterli alanın olmadığı alanlarda kullanılırlar. Ayrıca haddelenmiş trafik yüzeylerinde ve donma riski yüksek alanlarda kullanılırlar.

  Yangın Söndürme Sistemleri Projelendirme ve Uygulamaları

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir