CO2 Gazlı Yangın Söndürme

  Karbondioksitli Yangın Söndürücüler CO2

  Karbondioksit (CO2), yangınları boğarak söndürür. Karbondioksit, yangın alanındaki oksijeni söndüğü noktaya (yangın) kadar seyreltme kabiliyetine sahip inert bir gazdır. CO2 sistemleri, ürünün erken seyreltilmesini önleyerek hava akışının kontrol edilebildiği kurulumlarda en iyi şekilde çalışır. 

  CO2, söndürme sisteminden buhar ve kuru buz parçacıkları karışımı olarak çıkar, çok soğuk ve yanan yakıtın yüzeyine doğrudan uygulandığında soğutma etkisi vardır. Suyun yangın söndürme seçeneği olmadığı alanlara C02 sistemleri kurulur. CO2, herhangi bir kalıntı bırakmadan yangını söndürebilmesi, paslanmaya neden olmaması ve elektrik iletkeni olmaması nedeniyle tercih edilmektedir. Karbondioksit tesislerinde ürünler büyük silindirlerde veya tanklarda depolanır. Bir yangın algılandığında / oluşturulduğunda, gaz boru sistemine salınır ve nozullardan korunacak alana atılır. 

  CO2 Gazlı Yangın Söndürme

  CO2 (Karbon Dioksit) zehirli değildir, ancak bir odadaki oksijen içeriğini seyrelterek boğulmaya neden olduğundan insanlar için tehlikeli olabilir. 

  Sistem, çalıştırılmadan önce bina sakinlerinin tahliyesi için bir uyarı sistemi ile kurulmalıdır. Yangınla mücadelede, personel az miktarda oksijenin yoğunlaşması riskinden kaçınmak için bağımsız solunum cihazı takmalıdır.

  Yangın Söndürme Sistemleri Projelendirme ve Uygulamalarımız

  Buradayız: Cennet Mh. Alparslan Cd No: 67/B Küçükçekmece İstanbul / TÜRKİYE Telefon: 0212 417 6034 | 0212 607 3004

  Karbondioksit yangın türlerinin çoğunu söndürür, ancak oldukça hızlı bir şekilde dağılır ve derhal ikmal gerektirir. Yanan sıvıların ateşinde kullanıldığında alevi söndürür ancak sıvı kabının metal kısımlarını soğutmaz.

  Metal parçalar sıvının tutuşma sıcaklığının üzerinde bir sıcaklıkta ise yeniden tutuşma meydana gelebilir. Normal yanıcı madde yangınlarında, C02 derinlere yerleşmiş geçmeyecek ve söndürmeyecektir. Bu tip yangında yangının tekrar başlamaması için suyla devam edilmesi gerekir.

  Atmosferdeki CO2 konsantrasyonu, oksijen içeriğini yangının söndürüldüğü bir noktaya “düşürmek” için yeterli olmalıdır. Karbondioksit (CO2), hem taşınabilir hem de kalıcı olarak monte edilmiş söndürme sistemlerinde kullanılan değerli bir söndürme maddesidir. Kullanımdan sonra hiçbir kalıntı bırakmadığı için yangın geciktirici, inert, elektriksel olarak iletken ve temiz olarak başarıyla kullanılır.

  CO2 Gazlı Yangın Söndürme Nerelerde Kullanılır?

  • Sıvı veya gazlı yakıtlar içeren
  • Elektrikli ekipman alanları (transformatörler, yağ şalterleri, ayırıcılar, motorlar, jeneratörler, vb.)
  • İçten yanmalı motorlar
  • Ortak yakıtlar (kağıt, tahta, kumaş vb.)
  • Genel olarak katı yakıtlar.

  Kimyasal bileşimi yanma için yeterli oksijen içeren malzemelerdeki yangınları söndürmek için karbondioksit kullanımı iyi bir seçim değildir. Taşkın sistemlerinde ve yağmurlama sistemlerinde karbondioksit kullanılabilir.

  CO2 Gazlı Yangın Söndürme Sistemi

  Yangın Söndürme Ürünleri ve Ekipmanları

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir